Konferencja "Padaczka - czy można jej zapobiec?"

W dniu 21.05.2016 odbyła się konferencja „Padaczka – czy można jej zapobiec? O najnowszych osiągnięciach w dziedzinie epileptologii oraz o metodach leczenia”.(czytaj dalej) Było to pierwsze spotkanie organizowane w ramach Warszawskiej Akademii Pediatrii. Studenci naszego Koła bardzo aktywnie włączyli się w organizację i prowadzenie spotkania.

Konferencja odbyła się pod opieką merytoryczną prof. dr hab. n. med. Sergiusza Jóźwiaka, Kierownika Kliniki Neurologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który wygłosił inauguracyjny wykład „Epileptogeneza, czyli jak dochodzi do rozwoju padaczki i czy można jej zapobiec?”. Wśród pozostałych zaproszonych prelegentów znaleźli się również znamienici eksperci w dziedzinie epileptologii oraz neurologii dziecięcej: prof. dr hab. n. med. Janusz Wendorff, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych, związany przez wiele lat jako Kierownik z Kliniką Neurologii Dziecięcej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,  dr n. med. Magdalena Dudzińska, Ordynator Oddziału Neurologii Dziecięcej Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, specjalizująca się w leczeniu padaczki dietą ketogenną, dr n. med. Anna Winczewska-Wiktor z Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz  lek. Dariusz Kuczyński, neurolog dziecięcy z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu-Pomnika "Centrum Zdrowia Dziecka". Przybliżyli oni uczestnikom spotkania rodzaje napadów padaczkowych, sposób diagnostyki oraz metody leczenia, m.in. dietą ketogenną oraz stymulatorem nerwu błędnego.  Na koniec konferencji odbyła się „dyskusja okrągłego stołu”, w czasie której studenci oraz młodzi lekarze zadawali liczne pytania zaproszonym gościom.

Konferencja odbyła się pod patronatem Prorektora ds. dydaktycznych-wychowawczych prof. dr hab. n. med. Marka Kulusa oraz  Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.
Spotkanie organizowali członkowie Studenckich Kół Naukowych: Neurologii Dziecięcej oraz USG w ramach Warszawskiej Akademii Pediatrii.
Kolejne spotkania organizowane przez Warszawską Akademię Pediatrii odbędą się w nowym roku akademickim. Więcej informacji: www.wap.edu.pl